Víte, jaký má význam Boží hod vánoční a jaké tradice k němu dříve patřily?

Boží hod vánoční je den, kdy vlastně začínají Vánoce.

25. prosinec slavili už staří Slované.

Tvář oslav tohoto dne se od dnů minulých hodně změnila.

Proč se slaví Boží hod vánoční?

Boží hod připadá na 25. prosince. Je to první den Vánoc, protože na tento den připadlo narození Ježíše Krista. 25. prosince se slavil ale mnohem dříve, ještě za dob pohanských. Staří Slované v tento den oslavovali příchod slunovratu. Tento svátek, nazývaný Yule, oslavoval, že se dny začínají prodlužovat. 

Malovaný obrázek zobrazující pohanský svátek Yule, neboli slunovrat, který se nyní slaví jako Boží hod
Zdroj: Pinterest.com/Autor: Amanda Clark

Jak se Boží hod slavil dříve?

Dříve byl Boží hod vánoční tím hlavním dnem Vánoc. Chodilo se do kostela na bohoslužby, hodně odpočívalo a rozjímalo o příchodu Mesiáše. Tím “hodně odpočívalo” se myslí, že se nesmělo pracovat. Celý den se odehrával ve znamení klidu a odpočinku. Nebylo nijak neobvyklé, že lidé trávili tento den v pyžamu. Hezký zvyk, ne? 

Žádné návštěvy

Na Boží hod se dříve vůbec nechodilo na návštěvy. Naopak. Vůbec se to nesmělo. Den se trávil doma v kruhu rodinném. Pokud jste náhodou někoho potkali venku, tak jste si vzájemně popřáli a pozdravili se, ale na návštěvu nikdo nešel. Přejít práh by znamenalo smůlu. To je oproti dnešku veliký rozdíl, když si vezmete, že dnes se právě tento ten navštěvují blízcí příbuzní.

Odpočívat a nepracovat

Tak by se dala shrnout hlavní náplň dne. Pracovat se nesmělo, dokonce nesmělo tento den ani viset prádlo na šňůře, jelikož by přineslo neštěstí. Dokonce se říká, že to s tím nepracováním brali lidé tak vážně, že když jim vyhasl oheň, nesměli ho rozdělat. Takže tihle chudáci, kteří zapomněli přiložit, se ten den váleli v pyžamu pod peřinami a drkotali zuby zimou do druhého dne, než si konečně mohli zase udělat teplíčko.

Tradiční jídlo

Na Boží hod se většinou pekl opeřenec, většinou husa. Dnes to může být i krůta nebo kachna, zásadní je, že pečený opeřenec se v tradicích zachoval. K němu patří samozřejmě knedlík se zelím. No a když si domácí nacpali bříška, nechali nádobí na stole. Proč? No protože přece nesměli pracovat. Sklízení ze stolu tam patřilo, podle některých zdrojů, také.

Oběd s rodinou na Boží hod s přípitkem a nazdobeným stolem
Zdroj: allevents.in

Jak ho slavíme dnes?

Jak jste si už asi všimli, oproti minulým dobám se podoba oslav Božího hodu dost změnila. Nejvíce asi v tom, že chodíme na návštěvy, zveme se na obědy a děti na návštěvách upříbuzných dorozbalují dary, které jim tam Ježíšek nadělil. Ani my v tento den nepracujeme, máme státní svátek. Ale pokud se vám tradice líbí, klidně si celý den v pyžamu můžete chodit a odpočívat dle libosti.

Můžete si dokonce opatřit pyžama pro celou rodinu včetně mazlíčků a sladit se do jednotného stylu. Nebo se vyzdobit vánoční čepičkou. A oproti minulosti si jako bonus můžete zatopit nebo si pustit pohádky, které k Vánocům neodmyslitelně patří.

Rodina sladěná ve vánočních pyžamech i se svými psími kamarády
Zdroj: yours.co.uk

Oběd na Boží hod vánoční

Na Boží hod vánoční se tradičně peče krůta, kachna nebo husa. Tento tradiční pečený opeřec nám z dob minulých na talířích zůstal. Na Boží hod se prostě hodovalo, protože končilo období půstu. Pečený pták ale nemusí být pravidlem v každé rodině. Někdo dává přednost šunce, za další tradiční jídlo se považuje také svíčková s houskovým knedlíkem. No a v některých rodinách se dojídá to, co se nesnědlo na Štědrý den.

Pranostiky, které se vážou k 25. prosinci

Naši předkové žili spjati s přírodou natolik, že měli její proměny dokonale vypozorované. Tomu odpovídají pranostiky. Mnohé se váží právě ke dni Božího narození. Alespoň některé si připomeneme.

Předzvěst dalšího počasí

Pro naše předky bylo počasí stěžejní, protože se od něj odvíjela úroda. Na té byli lidé závislí. Dokonce existují pranostiky, které souvisejí se dnem, na který Boží hod vychází. Podívejte se na ně a třeba můžete zkusit vysledovat, jestli z nich některá bude platit i dnes.

Mráz na boží narození – zima se udrží bez proměny.

Když na boží hod prší, sucho úrodu poruší.

Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích.

Je-li Božího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito.

V neděli Božího narození – teplá zima bez prodlení.

Znamení během mše na Boží hod

Lidé věřili v nejrůznější znamení a pověry. Jedno znamení se váže také k Božímu hodu. Když byli lidé v kostele na mši, sledovali, zda pana faráře neozáří skrz okna slunce. Znamenalo to, že toho roku bude hodně dobrého vína. Nebo to znamenalo, že se během mše nudili, kdo ví.

Osvítí-li při hrubé na Boží hod vánoční pana faráře slunce, bude toho roku hojnost dobrého vína.

Oltář v kostele ozářený slunečním světlem
Zdroj: wantedinrome.com

Předpověď počasí na celý rok

Současné předpovědi počasí se kolikrát netrefí, jak bude zítra, natož aby jim vyšla dlouhodobá předpověď. Teď si představte, že podle lidové pranostiky, se dá určit předpověď počasí na celý rok dopředu! Jak? Je to snadné. Podle toho, jaké počasí bude ve dnech od Božího hodu do Tří králů, tak z toho se odvodí počasí pro dvanáct měsíců příštího roku. To znamená, že každý den znamená jeden měsíc. 

Povídejte si s dětmi o lidových tradicích a pranostikách. Můžete si poznamenávat, jaké bylo těchto dvanáct dní počasí a vyzkoušet, zda to skutečně bude odpovídat!

A co Boží hod v jiných zemích?

Zde pro vás máme několik zajímavostí, jak se slaví Boží hod v jiných zemích. I jiné národy mají své pověry a své zvyklosti. Přesvědčte se sami.

Slovinsko

Lidé na Slovinsku věřili, že kdo na Boží hod zemře, půjde rovnou přímo do nebe. 

Švýcarsko 

Ve Švýcarsku se Boží hod drží v kruhu rodinném. Je kladen důraz na to, že má být rodina pohromadě. Nachází-li se někdo daleko, snaží se, aby se včas vrátil domů.

Španělsko

Španělsko považuje Boží hod také za svátek, který je vhodný slavit v kruhu rodinném. Na některých místech má oslava společenský a veselý ráz. Hlavně Španělsko a Portugalsko jsou známé tím, že se tu na Boží hod hrají tradiční hry o narození Ježíše.

Anglie

Pamatujete si, že na Boží hod byly návštěvy zakázané? Tak v Anglii mají zvyk prvního návštěvníka. Kdo přijde první na návštěvu, přinese štěstí do domu. Nesmí to být jen tak někdo, ale tmavovlasý mladý muž. Žena nosí smůlu. 

I v Anglii se hrají hry, lidé se přestrojují a nosí masky, tradiční jsou mečové tance. Nejpopulárnější hra, která se zde hraje,  je o sv. Jiří.

Herci v kostýmech a maskách hrající tradiční vánoční hru o svatém Jiří
Zdroj: blogs.loc.gov

Zajímají vás lidové tradice? Podívejte se, jaké se dodržují na Štědrý den!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.