Vánoční příběh zrození Santy Clause: tušíte odkud je?

Příběh o Santa Clausovi není až tak jednoduchý.

Víme, že tady je. Je zhmotněný, víme, jak vypadá, je nezaměnitelný. 

Kdybychom viděli jeho kouzelné létající sáně s devíti soby, víme jistě, že je to on. 

Kde se ale tato kouzelná vánoční postava vzala? 

Pojďte se podívat na velice zajímavý příběh zrození dětského hrdiny Vánoc, Santy Clause.

Svatý Mikuláš jako předchůdce Santy Clause

Historie Santy Clause sahá až do roku 280 našeho letepočtu, kdy se narodil mnich jménem Mikuláš (St. Nicholas) ve městě Patara v dnešním Turecku. Jelikož žil zbožný a počestný život, stal se hlavní hrdinou mnoha legend. A jak legenda praví, prodal svůj majetek získaný dědictvím a žil na cestách. Pomáhal přitom chudým a nemocným dětem.

Stal se také patronem tří chudých sester, jež jejich otec prodal do otroctví a prostituci. Daroval jim věno, aby se mohly oženit. Kromě toho, že pomáhal dětem, zasloužil se také o pomoc námořníkům. Dnes si připomínáme jeho den úmrtí, které je datováno na 6. prosince. V tento ten chodíme převlečeni nejen jako Mikuláš, ale i jako čert a anděl. 

Přezdívka Sinter Class

Trvalo to několik století, než se roznesla zvěst o svatém Mikuláši. Vše počalo rokem 1773, kdy newyorské noviny zveřejnily zprávu o tom, že se nizozemské rodiny shromáždili na připomínku Mikulášovi smrti. A právě ke svatému Mikuláši se zkrácená přezdívka Sinter Class pojí. Vznikla zkrácením původní nizozemské verze Sint Niklaas

Za posilněním příběhu ale stáli i slavné osobnosti své doby, jako byl Washington Irving. Právě on ve svém literárním díle ztvárnil Sinter Classe jako patrona New Yorku. 

Svatý Mikuláš s dětmi.
thecommunityofjesus.org

Santa Claus jako komerční postava

V roce 1820 začaly americké noviny publikovat reklamu na vánoční nákupy, ve 40. letech dokonce prodejci získali samostatnou sekci. Tam se začaly ztvárňovat obrazy Santy Clause. V roce 1841 zažil obchod Philadelphie obrovský boom. Zde přítomný model Santy Clause v životní velikosti přišlo navštívit tisíce dětí. 

Počátkem 90. let se cestou postavy Santa Clause snažila získat peníze na zaplacení vánočních jídel potřebným Armáda Spásy. Proto nezaměstnaným mužům oblékli kostýmy Santy, ve kterých následně sbírku prováděli.

Tato sbírka se proměnila v tradici a od té doby každoročně v amerických ulicích zvoní převlečení Santové od Armády Spásy.

Za vším hledej umělce

Dokonalý způsobem Svatého Mikuláše popsal i biskupský ministr Clement Clarke Moore ve své básni pro své tři dcery. Báseň z roku 1822 s názvem Předvánoční noc popisuje příběh Santy lezoucího přes komín, aby naplnil dosud prázdné ponožky dětí. Některé motivy sice byly již propůjčené, ale touto básní dokázal vylíčit i Santův vzhled a jeho sáně se soby.

Dlouho se nemuselo čekat ani na výtvarné ztvárnění této básně, do kterého se pustil politický karikaturista Thomas Nast. V roce 1881 se tak objevila první autentická podobizna Santy Clause jako dědy s bílým plnovousem, zavalitou postavou a veselé povahy.

V ruce držel pytel plný hraček a byl oděn do červeného oděvu. Právě Nast poprvé Santu “oblékl” do onoho červeného oděvu s bílou kožešinou, jak je dnes známo. Navíc se zasloužil o vytvoření imaginární dílny na severním pólu, elfů, ale i Santovy manželky.

Santa Claus podle Thomase Nasta.
morristowngreen.com

Santa Claus se stal bezpochyby tradiční vánoční postavou v amerických zemích. Přesto je však znám po celém světě. V příběhu můžeme vidět, že Santa Claus je sice smyšlený, ale na jeho vytváření se podílelo hned několik významných osobností. Největší dík nejspíše náleží svatému Mikuláši, který svou velkorysostí inspiroval celý svět. A proč nedělat dětem právě takovou radost, jakou dělal tenkrát svatý Mikuláš? 

Příběh devátého soba

Do roku 1939 bylo Santovým osmi sobům smutno, neboť postrádali toho hlavního hrdinu, soba Rudolfa. K životu jej probudil copywriter obchodního domu Robert L. May. Jeho příběh o v mlze zatoulaném Santovi, který nedokázal nalézt cestu k dětem, se stal naprosto populárním.

Malým, ale nezbytným devátým sobem se stává sob Rudolf, který má sice vtipný červený nos, ale nakonec se zjišťuje, že je klíčový k záchraně v naprosté mlze. Jeho nos začal totiž svítit jako lampa, a pomohl tak nalézt cestu k dětem. 

Zajímá vás, jak se slaví Vánoce v USA? Mrkněte se!

Santa v zahraničních podobách

U nás sice tradičně chodí Ježíšek, a na rozdíl od Santy Clause je spíše více imaginární. Na jeho přesné podobě se nikdo nedokázal shodnout. Nechodí přes komín, nemá žádné pomocníky, dílnu na severním pólu, ani manželku. Nedává dárky do ponožek a naše děti mu nenechávají mléko se sušenkami na posilněnou. 

Po celém světě děti očekávají dárky a překvapení od různých smyšlených osob. Ve Velké Británii se těší na Otce Vánoc, v Rusku na Dědu Mráze a Sněhurečku, v Norsku na Julenissena (vánočního skřítka), ve Francii na Otce Vánoc zvaného Père Noël, v Itálii pak na Babbo Natale nebo Gesú bambino. 

Zajímá vás, jak se v některých zemích slaví Vánoce? Jaké mají zvyky a tradice?

Podívejte se, jak se slaví Vánoce v Rusku.

Nebo byste chtěli zabrouzdat do historie? Odhalte původ Vánoc.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.