Jak se slaví Vánoce v zemi, která je od nepaměti známá spory mezi Vlámy a Valony?
Co vše můžete ochutnat na tradičních vánočních trzích?
Proč mají belgické děti raději Mikuláše než Ježíška?
Jak chutná vánoční poleno?
Pojďte se společně podívat, jak se slaví Vánoce v Belgii.
Kdy se slaví Vánoce v Belgii?
Belgie je historicky a kulturně tvořena dvěma odlišnými společenstvími, nizozemsky mluvícími Vlámy na severu země a frankofonními Valony na jihu. Kromě nich žije v zemi i menšina německy mluvících obyvatel. To má vliv nejen na jazykovou a národnostní rozmanitost země, ale rovněž na vánoční zvyky a tradice.
Vánoce v Belgii se slaví 24. prosince večer a 25. prosince ráno. V závislosti na tom, ve které části Belgie lidé žijí, slaví Vánoce různými způsoby. Oslavy mohou být podobné tradicím nizozemské, francouzské nebo německé kultury.
V belgické holandštině/vlámštině se veselé Vánoce řeknou Vrolijk Kerstfeest, ve valonštině Djoyeus Noyé, ve francouzštině Joyeux Noël a v němčině Frohe Weihnachten.
Znáte belgické vánoční tradice?
Velkou tradici mají v období před belgickými Vánocemi trhy s dřevěnými stánky a typickou atmosférou. Tyto vánoční trhy jsou spojeny i s řadou tradičních pochoutek, jako jsou vafle, palačinky a smoutebollen neboli smažené sladké knedlíky. Z nápojů nechybí svařené víno, jenever neboli vlámský gin a horká čokoláda. K zábavě slouží obvykle též bruslení na kluzištích.
Mnoho dětí si poslední den před vánočními prázdninami dává ve škole dárky. Při rozdávání dárků obvykle hraje hudba a všichni sedí v kruhu a vzájemně si posílají dárky. Když hudba přestane hrát, ten, kdo v tom okamžiku drží balíček, si dárek nechá. Proto by měl být dárek něčím, co by se líbilo každému.
Objevte podobné tipy
Kdo nosí dětem dárky?
Stejně jako u nás i v Belgii nosí dětem malé dárky v noci mezi 5. a 6. prosincem sv. Mikuláš neboli Sinterklaas/St. Niklaas (vlámsky) nebo Saint Nicholas (valonsky). Tradičně děti dávají před krb boty a společně s nimi též něco pro Sinterklaase, například kresbu nebo sušenky, mrkev pro Sinterklasova koně a něco pro Zwarte Pieta/Sooty Pieta/Roetpieta neboli Černého Petra, Sinterklasova pomocníka.
Sinterklaas údajně přijíždí na svém koni s Pietem na střechu, Piet vleze do domu komínem a nechá dětem dárky v botách a kolem nich. Sinterklaas má knihu, ve které má zapsaná jména všech dětí i s tím, jestli zlobily, nebo byly hodné. Pokud zlobily, může si je Piet strčit do pytle a odvézt pryč.
Žádný Ježíšek nebo obdoba Santa Clause dětem v Belgii dárky nenosí, přesto si ale v rodinách na Štědrý den večer nebo na Boží hod vánoční ráno rozbalují pod stromečkem menší dárky. Ty, které si vzájemně koupili.
Co se jí v Belgii o Vánocích?
Štědrý den (Kerstavond ve vlámštině a Le réveillion de Noël ve valonštině) Belgičané obvykle slaví se svou blízkou rodinou, hlavním jídlem je štědrovečerní večeře. Začíná se aperitivem a pochutinami, následuje předkrm, zejména mořské plody, a pak nadívaný krocan či krůta. Nikdy nechybí bramborové krokety.
Tradičním vánočním dezertem je Kerststronk (vlámsky) nebo La bûche de Noël (valonsky), čokoládové vánoční poleno neboli piškotová roláda s čokoládovým krémem.
Druhý den na Boží hod vánoční se v mnoha rodinách podává speciální vánoční snídaně. Jedná se o čerstvě upečené křupavé rohlíky s máslem a uzeninou a/nebo marmeládou, po kterých následuje pečivo zvané koffiekoek neboli kávové koláče.
Ve valonských oblastech na jihu Belgie se k vánoční snídani jí speciální sladké pečivo podobné naší vánočce zvané cougnou nebo cougnolle. Jeho zvláštností ale je, že má tvar Ježíška a často je do něj zapíchnuta ještě malá růžová cukrová figurka Jezulátka.
Jak si upéct vlastní vánoční poleno?
Vánoční poleno (La bûche de Noël) je tradiční vánoční dezert ve tvaru dřevěného polena, oblíbený je nejen v Belgii, ale i ve Francii. Forma dřevěného špalku souvisí s tím, že poleno je v těchto zemích považováno za příznivý symbol. Jde o vlastně o piškotovou roládu s čokoládovým krémem.
Ingredience:
Těsto
- 80 g hladké mouky
- 80 g cukru
- 4 žloutky
- 2 PL horké vody
- 4 bílky vyšlehané do tuhého sněhu
- kůra z jednoho pomeranče
- špetka soli
Krém
- 200 g změklého másla
- 200 g rozpuštěné hořké čokolády
- 100 g moučkového cukru
- 5 žloutků
Postup:
- Žloutky, cukr, sůl a vodu vyšlehejte pomocí elektrického šlehače do pěny.
- Přidejte pomerančovou kůru, opatrně po částech vmíchejte tuhý sníh z bílků a mouku.
- Vypracujte v těsto.
- Těsto dejte na plech vyložený pečicím papírem a rozválejte na obdélník o tloušťce přibližně 1 cm.
- Pečte v troubě předehřáté na 200 °C asi 8 minut.
- Po vyjmutí z trouby piškot ihned vyklopte, aniž byste odstranili pečicí papír.
- Přikryjte utěrkou a nechte vychladnout.
- V mezidobě si připravte máslový krém.
- Žloutky a moučkový cukr vyšlehejte do krémové podoby.
- Po částech vmíchejte máslo a poté rozpuštěnou čokoládu.
- Následně polovinu máslového krému rozetřete na piškot, na každé straně nechte přibližně 2 cm okraj.
- Namazané piškotové těsto pevně podélně srolujte.
- Zbytek máslového krému rozetřete po vnějším okraji a vidličkou udělejte vzor tak, aby dezert vypadal jako větev stromu.
- Dejte ztuhnout do ledničky.
Na ozdobu můžete použít též hoblinky z hořké čokolády a další dekorace.