Jak vypadají běloruské Vánoce? Jsou hned dvoje, ale oslava Nového roku má stále větší význam

Vánoce v Bělorusku mají hodně společného s Vánoci v okolních zemích.

Zjistěte, kdo nosí v Bělorusku dětem dárky.

A víte, proč jsou tady Vánoce dvojí?

Kdy jsou Vánoce v Bělorusku

Vánoce v Bělorusku stojí až na druhém místě. Za mnohem důležitější tu lidé považují Nový rok. Je to dáno politickou historií země a ruským vlivem. V současnosti se ale obliba Vánoc vrací, ačkoli stále sice nemají takovou váhu jako již zmiňovaný Nový rok. 

S termínem Vánoc je to v Bělorusku složitější. Probíhají tu totiž dvoje Vánoce. Protestanti a katolíci slaví Vánoce 25. prosince, zatímco členové pravoslavné církve až 7. ledna. Respektive ze 6. ledna na 7. ledna, přičemž 7. leden je v Bělorusku státní svátek.

V Bělorusku kromě dvojích Vánoc stíhají oslavit i dva Nové roky. Jak je to možné? Zatímco čekají na ten svůj, mohou sledovat v televizi přenos z Moskvy, kde Nový rok z důvodu časových pásem začíná o hodinu dříve. 

Dekorace a stromeček

Města se zdobí vánočními světly a ozdobami. V Bělorusku mají také vánoční stromeček, ačkoli se váže až ke dni Nového roku. Stejně tak dárky se dávají pod stromeček, nebo si je lidé vyměňují v novoroční večer. Dá se říci, že to, co si představujete pod pojmem Vánoce, se v Bělorusku dělá na Nový rok.

Vánoční stromeček v Minsku na náměstí
Zdroj: belarus.by

Co se jí na Vánoce v Bělorusku

Tradičním jídlem je Kućcia (Kuťa), podobně jako je tomu na o Vánocích na Ukrajině nebo v Polsku. Na štědrovečerní stůl se servíruje dvanáct jídel. Dvanáctka udává počet apoštolů, může mít také význam dvanácti měsíců v roce. Kromě tradiční Kuti se jí houby, ovoce, ryby, palačinky a ovocné zakysané dezerty. Rozhodně se nejí žádné maso ani tučné pokrmy. 

Na novoročním a zároveň štědrovečerním stole nesmí chybět také tradiční bramborový salát Olivier. Svůj původ má sice v rusku, ale v Bělorusku se stal tradiční vánoční pochoutkou. Kdybyste si chtěli připravit salát, který má dokonce jméno, zde je recept.

Recept na salát Olivier

Ingredience:

  • brambory 500 g
  • vejce 2-3
  • kuřecí maso (vhodná jsou kuřecí prsa, stačí jedno)
  • 1 cibule
  • 4 kyselé okurky
  • 1 sklenička sterilované mrkve
  • 1 plechovka sterilovaného hrášku
  • 4 lžíce majonézy
  • 1 lžíce hořčice

Postup receptu:

  1. Uvařte si vejce natvrdo.
  2. Uvařte brambory ve slupce.
  3. Uvařte kuřecí maso. (Aby mělo lepší chuť, můžete ho vařit s kořenovou zeleninou jako na vývar.)
  4. Brambory po vychladnutí oloupejte a nakrájejte na kostičky.
  5. Vejce po vychladnutí oloupejte a nakrájejte na kousky.
  6. Nadrobno nakrájejte cibuli, kyselé okurky a vařené kuřecí maso.
  7. Vše vložte do velké hluboké mísy a promíchejte.
  8. Mrkev a hrášek sceďte a přimíchejte do misky.
  9. Přidejte majonézu a hořčici.
  10. Podle chuti dosolte.
Bramborový salát v misce podle běloruského receptu
Zdroj: jernejkitchen.com

Na některých místech se místo kuřecího masa dává šunka a přidávají se kompotované hrušky. Zde vidíte, že si, stejně jako u nás, upravuje každá rodina svůj bramborový salát dle vlastní chuti.


Kdo nosí na Vánoce v Bělorusku dárky?

Děti dostávají dárky na Nový rok. Na většině míst v Bělorusku chodí Děda Mráz, někdy doprovázen Sněhuročkou. Oba můžete potkat na zdejších vánočních trzích. Některé děti může také navštívit svatý Mikuláš.

Obrázek Dědy Mráze a jeho pravnučky Sněhuročky v romantické zimní krajině s lesními zvířaty
Zdroj: reddit.com

Běloruské vánoční tradice a zvyky

Bělorusko má podobné vánoční tradice a zvyky jako jeho sousední země.  Podívejte se, které ze zvyků a tradic se na Vánoce v Bělorusku stále dodržují.

Seno pod ubrus

Mnoho rodin dává pod ubrus seno jako připomínku, že se Ježíš narodil na seně, na které byl také uložen do kolébky. Tento původně pohanský zvyk měl také zajišťovat na příští rok bohatou úrodu.

Svíčka na stole

V Bělorusku se během slavnostní večeře dbá na to, aby na stole svítila alespoň jedna svíčka. Má symbolizovat betlémské světlo.

Mše v kostele

Hodně lidí chodí po slavnostní večeři na vánoční bohoslužbu do kostela. Platí tu moc hezký zvyk, že v této sváteční době jsou si všichni katolíci rovni. To znamená, že si mohou přijít do křesťanského kostela poslechnout mši i příslušníci pravoslavné církve.

Návštěvy o Vánocích

Lidé se na Vánoce velmi často navštěvují, patří to k svátkům podobně jako u nás. Dokonce existuje pověra, podle které musí do domu, kam jdete na návštěvu, vstoupit jako první muž. Kdyby šla správně podle etikety jako první žena, přinesla by do domu neštěstí. 

Někteří lidé tráví Vánoce raději mimo Bělorusko. Je to dáno tím, že na Ukrajině, v Polsku, Litvě a Rusku mají často příbuzné, takže jezdí na Vánoce k nim. Naopak lidé zejména z velkých ruských měst prchají před vánočním shonem do Běloruska. 

Běloruské vánoční koledy

Tradice koledování se drží převážně na vesnicích. Ve městech není povolena. Převlékání se do různých kostýmů, hraní a zpěv veselých písní se tu drží jako ochrana před zlými silami. Takto vyšňoření chodí lidé od domu k domu. Někdy na sebe berou dokonce masky a kostýmy zvířat.

Skupina žen na vesnici v lidových krojích chystající se na tradiční koledu na Vánoce v Bělorusku
Zdroj: usefultravelarticles.com

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.