Jak vypadají pravé křesťanské Vánoce ve Vatikánu? Vánoční stromeček i tradice jsou samozřejmostí

Zajímá vás, jak vypadají Vánoce ve Vatikánu, tedy státu, kde jsou všichni občané křesťané?

Mají na náměstí vánoční stromeček?

Můžete se dostat na slavnou půlnoční mši?

Podívejte se, co vše najdete ve Vatikánu během vánočního období.

Vánoční tradice ve Vatikánu

Kromě toho, že je známo, že je to nejmenší země světa, Vatikán z velké části upoutá pozornost svými vánočními oslavami a svátečními rituály. Dobře osvětlené trhy, ozdobené vánoční stromky, uklidňující vánoční koledy, živé mše, Vánoce jsou ve Vatikánu magickou 21 denní záležitostí.

Každý rok je na náměstí Svatého Petra vystaven jiný betlém, který vyrábějí zkušení umělci. Betlém je ukázkou figurek a modelů, které představují Ježíška, Marii, Josefa, hospodářská zvířata, anděly atd., které inscenují narození Pána Ježíše.

Vánoční sezóna ve Vatikánu začíná 8. prosince (Neposkvrněného početí) a končí 6. ledna.

Ve Vatikánu se od roku 1993 každoročně koná Vánoční koncert. Akce se koná převážně pro charitativní účely a nese název Concerto di Natale a sdružuje mezinárodně uznávané hudební umělce.

Vánoční strom před bazilikou svatého Petra

Slavnostní sezóna oficiálně začíná odhalením vatikánského vánočního stromu na náměstí svatého Petra. Tento strom stojí jasně a rozsvícený před bazilikou svatého Petra.

Tuto tradici zahájil tehdejší papež Jan Pavel II. v roce 1982 jako symbolické znamení, že Kristus je evergreen.

Vánoční stromky každoročně daruji různé země EU včetně Itálie, Belgie, Německa, Rakouska, Ukrajiny a Polska. Výška těchto stromů se pohybuje od 25 do 30 metrů. Jsou krásně zdobené LED světly, ozdobami a dalšími dekoracemi.

Pohled na vánoční náměstí svatého Petra
Zdroj: wantedinrome.com

Tematické betlémy na náměstí svatého Petra

Spolu s vánočním stromem je na náměstí svatého Petra postavený betlém, který turisté mohou obdivovat. Betlém darují různé země a každý rok je tu nové téma/design. Vatikánský betlém z roku 2021 byl darem z Peru měl 30 figurek vyrobených od umělců z andského regionu Peru.

Betlém zobrazoval Ježíše zabaleného v „chumpi“, tedy tkaných pásech. Tři mudrci přinesli superpotravinu jako quinoa, kiwicha, cañihua a brambory; a vyrobeny byly i místní peruánská zvířata, jako jsou lamy, alpaky, vikuně, andští plameňáci atd.


Kdo nosí dárky ve Vatikánu a jak se slaví štědrý den?

Pokud si myslíte, že zde dárky na Vánoce nosí Ježíšek, jste na omylu. Stejně jako na v celé Itálii, i ve Vatikánu nosí dárky La Befana, stará čarodějnice, která létá na koštěti.

Říká se, že je hodné děti odměňuje sladkostmi a pokud zlobili, dostanou hroudu uhlí.

Kdo by ale čekal, že La Befana přiletí stejně jako v Česku 24. prosince, ten se mýlí. Dárky nosí až v noci z 5. na 6. ledna.

Nikoho nepřekvapí, že rodiny zaměstnanců Vatikánu drží před štědrovečerní večeří půst.

Po půstu si pak 24. prosince mohou vychutnat bohatou večeři zvanou Vigilia.

Na jídelníčku zde tradičně dominují ryby a hranolky a je to skvělá příležitost pro každého, aby se zapojil a připravil si vlastní pokrm.

Mezi oblíbené pokrmy patří linguine těstoviny s tuňákem nebo ančovičkami nebo lahodné a křupavém fritto misto alla romana se zeleninou, jako je cuketa, artyčoky, brokolice a zejména smažená treska (baccala).

Poté následují špagety se škeblemi, pečeným mořským vlkem a lososem.

Vánoční mše ve Vatikánu

Štědrovečerní mše se tradičně koná 24. prosince v bazilice sv. Petra, kvůli jeho obrovské kapacitě.

Zatímco na většinu ostatních mší s papežem potřebujete vstupenku, vstupenky na štědrovečerní mši jsou vždy zdarma. Pokud však doufáte, že se zúčastníte štědrovečerní mše, známé také jako Půlnoční mše nebo Natale del Signore, rezervujte si svou vstupenku včas!

Pokud se vám nepodaří sehnat vstupenku, nezoufejte. Mši můžete každoročně sledovat živě z velkých obrazovek umístěných na Svatopetrském náměstí. Přijeďte brzy, abyste si ukořistili dobrá místa.

Pokud nechcete cestovat až do Vatikánu, můžete Půlnoční mši sledovat i on-line z pohodlí svého domova.

Papež a jeho úkoly během Vánoc

Papež má během Vánoc mnoho povinností a tradic. Jednou z nich je vánoční proslov, který papež každoročně přednáší k celému náměstí svatého Petra ze svého balkónu v poledne 25. prosince.

Tento proslov se nazývá Urbi et Orbi, což v překladu znamená „do města Říma a do světa“.

Od roku 1985 je přístup k této papežské adrese rozšířen nejen na lidi ve Vatikánu, ale na celý svět. Tento proslov se vysílá po celém světě v několika jazycích.

Papež na balkoně během vánočního proslovu
Zdroj: nytimes.com

Dalším z jeho úkolů je udělování požehnání, které se obvykle uděluje v neděli a zahrnuje krátkou řeč a sérii modliteb. Požehnání je plánováno tak, aby připomínalo tajemství vtělení a vzdal hold Mariině úloze v dějinách spásy. Požehnání obvykle doprovází zvonění zvonu Angelus, které slouží jako výzva k modlitbě a šíření dobré vůle všem.

Vánoční období končí ve Vatikánu až 6. ledna. V tento den se ve Vatikánu slaví svátek Zjevení Páně, který je založený na příběhu o třech mudrcích (známých také jako králové nebo mágové), kteří přinesli Ježíškovi dary kadidlo, myrhu a zlato. V katolické církvi je to 12. svátek Vánoc.

Vatikán oslaví tento den speciální mší a přehlídkou věřících, kteří nesou symbolické dary pro papeže.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.