Vánoční hvězda aneb pryšec nádherný. Jste si jistí, že víte, jak jej správně pěstovat?

Určitě víte, jak upéct to nejlepší cukroví, ale co taková vánoční hvězda?

Víte jak ji správně pěstovat a množit?

Po Vánocích nepatří do koše, za rok může opět vykvést!

Povíme vám, jak na to!

Jak vybrat správnou vánoční hvězdu

Vánoční hvězda není jediná vánoční květina, je však bezesporu nejoblíbenější. Existuje jí více než 100 druhů! Spousta variant velkostí, barev, … Vyberte si jakoukoliv, která vás osloví, ale ujistěte se, že kupujete zdravou rostlinu:

  • Hledejte rostliny s malými, neotevřenými poupaty uprostřed listenů
  • Nikdy nekupujte vánoční hvězdu, která byla jakkoliv vystavena chladnému počasí
  • Zabalte ji na cestu domů, například do igelitu, by vám cestou domu neprochladla
Existuje mnoho druhů Vánoční hvězdy.
zdroj: ahsam.com

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu?

SVĚTLO: Nejlépe Poinsettia roste na jasném nepřímém slunečním světle. Přímé ranní slunce je v pořádku, ale horké polední slunce už může způsobit vyblednutí listů.

VODA: Důkladně zalévejte, ale mezi zálivkami nechte svrchní vrstvu půdy vyschnout. Odstraňte dekorativní igelitový obal, abyste umožnili půdě dýchat. Vánoční hvězda je totiž náchylná k hnilobě kořenů, pokud bude zemina příliš mokrá.

VLHKOST: Vánoční hvězda má ráda v místnosti vlhkost kolem 40 %, zimní vzduch bývá ale suchý. Je dobré rostlince dopřát mlhu z vody v pokojové teplotě. Dobrá je opravdu mlha, ne velké kapky vody! Můžete opakovat několikrát denně.

TEPLOTA: Vánoční hvězda bude nejspokojenější při teplotách 15-24°C. Nemá ráda studený průvan od dveří a oken. Jakmile se teplota dostane pod 10 °C může začít shazovat listy.

ZEMINA: Nejvhodnější je rašelinový substrát

HNOJIVO: Obvykle není nutné. Chcete-li ale svou vánoční hvězdu uchovat do dalších Vánoc, prospěje jí hnojivo s vysokým obsahem fosforu zředěné na polovinu. Zalévat s ním můžete každé 2 týdny.

Jak správně na pěstování Vánoční hvězdy
zdroj: alistairfloraldesign.com

Nevíte, jak se starat o vánoční květiny? Poradíme vám, jak zalévat, hnojit i kam rostlinu umístit.

Kam umístit vánoční hvězdu, aby byla spokojená?

Přes den potřebuje vánoční růže dostatek nepřímého slunečního záření, teplo, žádný průvan od oken či dveří. Ráno ji můžete umístit na přímé slunce, polední slunce už by ale mohlo způsobit vyblednutí listů. Denně potřebuje 14 hodin úplné tmy. Pokud ji nemáte kam přenášet, můžete ji jednoduše zakrýt. Ráno ji pak odkrývejte kolem 7 hodiny.


Jak uchovat vánoční růži, aby vydržela i na další Vánoce?

  • Když začnou listy opadávat, zalévejte květinu jen střídmě, aby nevyschla, a nehnojte ji.
  • Začátkem dubna ji seřízněte na cca 15 cm (to bude stimulovat nový růst)
  • Uchovávejte vánoční hvězdu na světlém místě, začněte znovu pravidelně zalévat a přihnojovat
  • Jakmile uvidíte, že obrazila, přesaďte ji do nové půdy

Jak udělat, aby vánoční hvězda zčervenala?

Poinsettia potřebuje dlouhé noci a krátké dny, aby zčervenala. Od počátku října jí dopřávejte 10 týdnů dlouhých nocí (14 hodin úplné tmy). Překryjte ji truhlíkem, případně ji přenášejte na opravdu tmavé místo. Během dne ji umístěte na světlé místo (ale ne na přímé slunce). Tak vám na Vánoce opět krásně začervená.

Množíme vánoční hvězdu

Když na jaře nebo začátkem léta rostlina znovu obrazí, odřízněte 7,5cm dlouhé řízky ze špičky stonků. Z řízků bude vytékat mléčná míza, kterou lze zastavit vložením řízku na chvíli do vody. Poté jej hned zasaďte do vlhkého substrátu. Použijte zeminu pro pokojové rostliny smíchanou s pískem v poměru 2:1.

Moje vánoční hvězda vypadá nemocně

Opadávání listů způsobuje nedostatek slunečního záření přes den a nízké teploty. Dávejte pozor na zakrytí rostliny při cestě domů (a vůbec jakémkoliv převážení, třeba k přátelům). I krátkodobé vystavení Vánoční hvězdy mrazu může rostlinu poškodit.

Zavadlé listy jsou naopak důsledkem dlouho promočené půdy. Vánoční hvězda je původem tropická rostlina a má raději vlhkost než mokro. Před dalším zaléváním nechte zeminu trochu proschnout, ale zase ne úplně vyschnout.

Nejčastější problémy při pěstování Vánoční hvězdy
zdroj: ecologiaverde.com

Když vánoční hvězdě žloutnou listy, bývá na vině voda – ať už je přesušená či přelitá, bude reagovat žloutnutím a následně padáním listů. Půdu v květináči udržujte vlhkou – ne suchou, ani mokrou – prostě „tak akorát“. Pokud zaléváte správně a Poinsettia přesto žloutne a opadává, může být na vině i nedostatek minerálů, zejména hořčíku či molybdenu (napravíte přihnojením – hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny), ale opatrně, všeho s mírou.

Ze škůdců to bývají nejčastěji molice, kdo napadá vánoční hvězdu. Jsou zákeřné – usídlí se na spodní straně listu, odkud pak doslova vysávají z rostliny život. Jsou velmi maličké (dorůstají velikosti 1,5-2mm), ale víte-li na co se zaměřit, objevíte je – na spodní straně listů. Rostlinu ošetřete vhodným insekticidem (např. Mospilan) a zamezte přenosu na další pokojové rostliny.

Když vám vánoční hvězda bledne, dopřejte jí tmu. Buď ji umístěte do tmavé místnosti, nebo ji přikryjte. Denně by měla mít alespoň 14 hodin temna.

Máte doma kromě vánoční hvězdy též kaktus? Víme, jak se starat o vánoční kaktus!

Je vánoční hvězda jedovatá nebo ne?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není míza vánoční hvězdy smrtící, ale pouze dráždivá. Konzumace listů může způsobit podráždění žaludku a úst. Je třeba si dávat pozor, abyste si po manipulaci s rostlinou například neprotřeli oči. To by mohlo způsobit podráždění.

Vzhledem k pověře, že je ze vánoční hvězda jedovatá, pokusili se vědci stanovit smrtelnou dávku. Dosáhli experimentální dávky cca 1 kg (tj. 500-600 kusů) listů a stále se jim to nepodařilo. Vánoční hvězda zkrátka jedovatá není.

Zdobení a dekorace s vánoční hvězdou

I vánoční hvězda může být součástí vánoční výzdoby bytu. Fantazii se meze nekladou – můžete zdobit obal na květináč. Stačí tavná pistole či lepidlo a můžete jít na to. K vánoční hvězdě se nádherně hodí zlatá barva, takže můžete použít stuhy, zvonečky, rolničky v této barvě a doplnit je například šiškami z lesa.

Vánoční dekorace s Vánoční hvězdou
zdroj: goodhomesmagazine.com

Můžete tvořit přírodní zákoutí, za použití nasbíraného materiálu – listí, šišek, sušených trav. Zdobení může být okázalé ve zlatých a červených barvách, nebo tlumené a přírodní, za použití proutěných košíčků, starých květináčů. Zvolte prostě to, co je vám nejbližší a co nejlépe zapadne do konceptu vašich Vánoc.

Historická fakta o vánoční hvězdě

  • Vánoční hvězda pochází z Mexika, kde roste jako keř
  • Ve 14. století byla hojně využívána jako léčivá bylina
  • Miloval ji i Montezuma, poslední z aztéckých císařů
  • V 17. století ji začali františkánští mniši používat v procesích Narození Páně
  • Do Ameriky ji v roce 1828 přivezl Joel Poinsett, první US velvyslanec v Mexiku
  • NENÍ jedovatá

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.