Nejen cukroví, ale také vánočka je nepostradatelnou pochoutkou, bez které si Vánoce nedokážeme představit.
Zároveň ale patří k postrachům mnohých hospodyněk.
Také se každý rok obáváte, aby vám nespadla nebo aby se nerozjela?
Na následujících řádcích vám prozradíme vše o pletení vánočky.
Objevte tajemství, jak na vánočku, aby se letos povedla.
Kdy péct vánočku?
Zatímco vánoční cukroví se obvykle začíná péct společně se začátkem adventu, vánočka se tradičně peče až den před Štědrým dnem, tedy odpoledne nebo večer 23. prosince.
Symbolickým důvodem je to, že vánočka vlastně představuje malého Ježíška zavinutého v peřince, praktickým důvodem je to, že na rozdíl od cukroví se vánočka nemusí nechat uležet, aby změkla. Naopak je nejlepší jíst ji co nejdříve po upečení.
V minulosti bylo s pečením vánočky spojeno několik tradic, například ženy při pečení nesměly mluvit a musely být oděné do bílé zástěry a čepce. V řadě rodin je dnes pečení vánočky vrcholem předvánočních příprav a hospodyňky si tento čas zpříjemňují zapálením františka a poslechem vánoční hudby.
Triky a rady pro přípravu
S vánočkou mohou být spojeny mnohé problémy, k nejčastějším patří, že málo vykyne, při pečení praskne nebo se sveze k jedné straně. Ať již budete vánočku zadělávat ručně či s pomocí rozmanitých kuchyňských nástrojů, vyplatí se proto znát několik triků.
Některé z nich souvisejí s použitými ingrediencemi, jiné s kynutím těsta a další s pečením. Všechny ale mohou mít poměrně velký vliv na výsledek. Co se tedy rozhodně vyplatí o pečení vánočky vědět?
Ingredience
- Všechny použité suroviny by měly mít pokojovou teplotu, pozor dejte například na studené droždí a vejce.
- Pokud používáte v receptech na vánočku mléko, dejte pozor, aby nebylo příliš horké, mělo by být jen vlažné.
- Stejně tak rozpuštěné máslo nepřidávejte do těsta horké, nechte ho zchladnout.
- Na vánočku se nejčastěji používá mouka hladká, ale je možné použít i polohrubou.
- Sypké ingredience je vhodné před použitím prosít přes síto. Vánočka bude nadýchanější.
- Pozor na chemicky ošetřené citrony, jejich kůra není pro konzumaci vhodná.
- Rozinky do těsta přidávejte, až když je z části prohnětené, jinak se potrhají.
Těsto a kynutí
- Důležité je důkladné vypracování těsta. Obecně platí, že dokud se vám těsto trhá, je nutné ho hníst. Kvalitní kynuté těsto je hladké, nelepivé a pevné.
- Nespěchejte s kynutím, těsto by mělo kynout až do okamžiku, kdy zdvojnásobí svůj objem.
- Pokud chcete, aby vánočka nespadla, dejte ji kynout do chladu. Kynutí bude pomalejší, ale těsto bude konzistentnější.
- Těsto před kynutím nejen překryjte, ale také posypejte moukou, aby neokoralo.
- Vhodné je během kynutí těsto znovu prohníst.
- To, že je těsto vykynuté, poznáte tak, že když do něj uděláte prstem důlek, vyrovná se.
- S jednotlivými prameny se vám bude lépe pracovat, pokud si zlehka namočíte ruce.
- Při pletení vánočky na těsto zbytečně netlačte, abyste z těsta nevytlačili všechen vzduch.
- Než upletenou vánočku dáte do trouby, nechte ji ještě alespoň 20 minut odpočinout na plechu.
Pečení
- Upletenou vánočku dostatečně potřete vajíčkem, jinak se nebude lesknout a může vypadat „šedivě“.
- Během pečení vánočky neotvírejte dvířka trouby.
- U kynuté vánočky můžete nejprve troubu předehřát na 180 °C a po prvních deseti minutách, kdy se těsto „zapeče“, pak teplotu snížit na 160 °C.
- To, že je vánočka hotová, poznáte tak, že do ní píchnete špejlí. Nesmí na ní být nalepené těsto.
- Jestliže máte pocit, že se vánočka na povrchu peče příliš rychle, překryjte ji alobalem.
- Nedávejte upečenou vánočku do chladu, nechte ji vychladnout pomalu při pokojové teplotě.
Recepty na vánočku nejsou jediné, při jejichž přípravě se využívá kynuté těsto. Upečte si z něj také lahodnou vánoční štolu.
Proč se vánočka rozjede, spadne nebo praskne?
Příčin toho, že vám vánočka během pečení nebo někdy i po upečení spadne či klesne, může být celá řada. Na co se vyplatí dávat obzvláště pozor?
- Řídké těsto – jedním z častých důvodů tohoto, proč s výsledkem nejste spokojeni, je špatná konzistence těsta, přesněji to, že těsto bylo příliš řídké, a během pečení tak „změnilo“ tvar. Správné těsto na vánočku by mělo výt hladké, pevné, pružné a nelepivé. Co s řídkým těstem? Přidejte do něj malé množství mouky navíc.
- Příliš vykynuté těsto – obecně platí, že vánočku bychom měli nechat kynout do doby, kdy zdvojnásobí svůj objem, ne déle.
- Málo utažená vánočka – dalším častým důvodem, proč se vánočka při pečení rozjede, je to, že jsme ji během pletení nedostatečně utáhli.
- Nedopečená vánočka – při vytahování vánočky z trouby jste měli radost, jak se vám tentokrát povedla, ale když se pak vrátíte znovu do kuchyně, zjistíte, že vám vaše vánočka klesla? Pravděpodobně nebyla uvnitř zcela dopečená a vychladnutí pak způsobilo klesnutí nedopečeného těsta.
- Prudké pohyby s vánočkou – s upletenou vánočkou před pečením i po upečení zacházejte opatrně. Prudké pohyby jí nesvědčí. Pokud s ní budete prudce hýbat předtím, než zcela vychladne, opět to může znamenat, že vám spadne. Stejně tak vánočku krájejte až poté, co úplně vychladne.
- Prudké chladnutí – chladnout nechávejte vánočku pomalu při pokojové teplotě. Neotvírejte na ni okno.
Jaké těsto na vánočku?
Základem každé dobré vánočky je kvalitní těsto na vánočku. Podobně jako v případě vánočního cukroví, i recepty na vánočku se v řadě rodin dědí z generace na generaci. Tato pochoutka se dá upéct hned z několika druhů těst, každé má svá specifika.
Nejčastějsími typy vánočky josu kynuitá vánočka, máslová vánočka a tvarohová vánočka. Tuto pochoutku lze ale upéct také v bezlepkové podobě a některé hodpodynky doporučují do kynutého těsta přidat brambory. Ty dodají těstu škrob a hydrataci a vánočka zůstane déle vláčná.
Častá otázka se také týká toho, čím potřít vánočku? Vánočka se nejčastěji potírá rozšlehaným vejcem, ale použít se mohou i jen bílky, které je vhodné zředit lžičkou vody. Lépe se pak s nimi pracuje.
Ať už dáváte přednost těstu kynutému, tvarohovému, šlehačkovému nebo bezlepkovému, inspiraci na všechny naleznete v našich receptech na vánočku. Vyberte si tu vaši!
Objevte další recepty
Návody na pletení vánočky
Recept na vánočku je jedna věc, ale neméně důležitá je i technika jejího zapletení. Jak uplést vánočku, aby nám během pečení nespadla? Technik pletení existuje několik, od té nejjednodušší, která spočívá ve vrstvení jednotlivých zapletených částí na sebe, až po pletení z mnoha pramenů najednou.
Během pletení je důležité vánočku též správně utáhnout. Jak? Ani málo, ani moc. Pokud ji utáhnete málo, může se vám při pečení rozjet, pokud ji naopak utáhnete až moc, může prasknout.
Pletení vánočky 4+3+2
Klasická „vrstvená“ vánočka spočívá v poskládání tří samostatných částí, přičemž spodní část je upletena ze čtyř pramenů, prostřední ze tří pramenů a vrchní ze dvou pramenů.
Ani sebelepší popis pletení nenahradí ukázku. Postup zaplétání jednotlivých částí velmi názorně zachycuje video pletení vánočky 4+3+2.
Když máte správně zapletené všechny tři části vánočky, než na copánek ze čtyř pramenů položíte ten ze tří, je vhodné spodní copánek hřbetem ruky mírně zploštit a vzniklý důlek potřít malým množstvím vody.
Jednotlivé části se tak lépe spojí, a aby vám jednotlivé vrstvy nesjely, zapíchejte pak po celé středu vánočky šikmo dřevěné špejle.
Pro vánočku 4+3+2 se někdy používá též označení pletení vánočky z 9 pramenů. Ve skutečnosti je totiž skutečně zapletena z devíti copů, i když ve třech různých vrstvách.
Pletení vánočky ze 6 pramenů
Jestliže chcete něco více propracovaného, můžete zkusit pletení vánočky ze šesti pramenů najednou. Důležité je prameny správně utáhnout. Vánočka se vám pak „nerozjede“. Načerpejte inspiraci z následujícího videopostupu.
Pletení vánočky z 8 pramenů
Je vám pletení vánočky ze šesti málo? Vyšší a na pohled efektivněji vypadající vánočku můžete uplést z osmi pramenů. Níže uvedené video ukazuje, jak na to.
Pletení vánočky
Patříte k mistrům v zaplétání? Pak zkuste výzvu v podobě pletení vánočky z pěti nebo sedmi pramenů najednou. Následující videonávod vám ukáže postup krok za krokem.
Zdobení vánočky
Klasická vánočka je ta s rozinkami uvnitř a mandlemi na povrchu. Rozinky se často pro zintenzivnění chuti namáčejí do rumu, ale není to nutné. Kromě rozinek můžete do vánočky dát i kandované ovoce či sušené brusinky.
Jinou možností jsou nasekané loupané mandle. Ty můžete bud použít samotné, nebo v kombinaci s rozinkami. Rozinky i mandle můžete v těstě nahradit také pistáciemi, čokoládovými kapkami nebo nasekanými kousky čokolády.
Existují ale i netradiční možnosti, co do nebo na vánočku přidat. Může to být ořechová, povidlová či maková náplň. Jestliže máte rádi med, můžete horkou upečenou vánočku potřít máslem, ve kterém jste rozpustili med.
Po druhém vykynutí na plechu se vánočka potírá vajíčkem a sype mandlemi. V tomto případě můžete opět použít nasekané kousky mandlí nebo mandlové plátky. Po vytažení z trouby někteří vánočkou ještě posypou moučkovým cukrem.
V případě, že nechcete vánočku s mandlemi, můžete na její ozdobení použít hrubý dekorační cukr. Ten má podobu malých bílých perliček a vánočka se jím sype ještě před vložením do trouby, neboť se při pečení nerozpouští.
Forma na vánočku ano, nebo ne?
Mnoha potížím s vánočkou se dá předejít tím, že použijete formu. Nemusíte se tak trápit s jejím pletením a zároveň se nemusíte obávat toho, že by se vám vánočka rozjela. Forma na vánočku může být vyrobena buď z kameniny, ta je nejlepší, nebo z keramiky, silikonu či oceli.
Jak na pečení vánočky ve formě? Důležité je formu před nalitím těsta důkladně vymazat máslem. Naopak klasické vysypání moukou se nedoporučuje, neboť mouka by pak mohla na vánočce zůstat. Lepší je na máslo nasypat plátky mandlí.
Po nalití do formy nechte kynuté těsto ještě alespoň půl hodiny kynout ve formě. Z tohoto důvodu tak formu nikde neplňte těstem až po okraj. To, že je vánočka hotová, podobně jako při klasickém pečení poznáte podle špejle zapíchnuté do středu.
Vánočka pečená ve formě ale samozřejmě nemá tak křupavý a zlatavý povrch, jako ta pečená klasickým způsobem.
Jak skladovat vánočku?
Pokud chcete, aby vám vánočka po upečení co nejdéle vydržela vláčná a křehká, je důležité její správné skladování. Vánočku uchovávejte nejlépe zabalenou v čisté bavlněné utěrce. Naopak se nedoporučuje balit ji do potravinové fólie nebo igelitu.
Vánočce při skladování svědčí chladnější, ale suché prostředí. Z tohoto důvodu tak vánočku neuchovávejte v ledničce, vhodnější je chladná komora.
Historie vánočky a její symbolika
Vánoce bez vánočky by pravděpodobně pro většinu z nás nebyly Vánocemi. Tato pochoutka je součástí vánočních svátků už po staletí.
První zmínky o pečení vánočky pocházejí ze středověku, kdy byla oblíbenou zejména u aristokracie, pekli ji tehdy pouze pekařští mistři. Do běžných českých rodin vánočka pronikla až později, během 18. století.
Ke kouzlu vánočky patří i to, že tradiční vánočka z devíti pramenů v sobě ukrývá bohatou symboliku. Čtyři prameny spodní části symbolizují čtyři živly, tedy zemi, slunce, vodu a vzduch. Tři prostřední prameny v sobě splétají rozum, vůli a cit a dva vrchní prameny propojují lásku a vědění.
Naši předci ale s vánočkou i jejím pletením spojovaly i další zvyky a pověry, například se věřilo, že křížové pletení vánočky členy rodiny ochrání před zlými silami.
Zatímco my dnes většinou den před Štědrým dnem pečeme jednu vánočku, v minulosti se jich často peklo hned několik, přesněji jedna pro každého člena domácnosti.
Největší vánočka, která se konzumovala jako poslední chod štědrovečerní večeře, pak patřila hospodáři, který ji sám rozkrajoval. Mimochodem kousek vánočky dostávalo i domácí zvířectvo.
Do vánočky se také často zapékala jedna mince. Dotyčný, který ji následně ve svém kousku objevil, se mohl po celý následující rok radovat ze štěstí, bohatství a zdraví.