K Řecku neodmyslitelně patří moře.
I proto je jedním z tradičních vánočních symbolů osvětlená loďka.
Co je Kristův chléb?
Kdo jsou kallikantzaroi?
Jak dlouho musí řecké děti čekat na dárky?
To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Vánoce v Řecku, se dozvíte na následujících řádcích.
Kdy se slaví Vánoce v Řecku?
Vánoční oslavy v Řecku oficiálně trvají čtrnáct dní, začínají na Štědrý den a končí na Tři krále. Na Štědrý den chodí řada děti koledovat. Zvoní na zvonky u domů a zpívají tradiční vánoční koledy (kalandy). Při zpěvu hrají na bubny a triangly.
Tři králové se v Řecku nazývané Teofanie, hovorově Ta Phota, což znamená světla, jde o svátek oslavující křest Ježíše v řece Jordán svatým Janem Křtitelem. Po celé zemi se koná mnoho akcí, při nichž se mladí muži potápějí do jezer, řek a moře, aby se pokusili jako první získat kříž, který byl požehnán knězem a vhozen do vody. Ten, kdo získá křížek jako první, má mít v nadcházejícím roce štěstí.
Veselé Vánoce se v řečtině řekne Kala Christougenna.
Znáte řecké vánoční tradice?
Tradice zdobení vánočních stromků se do Řecka dostala až v roce 1833, kdy bavorský princ Otto, který v té době zemi vládl zemi, ozdobil první vánoční stromek ve svém paláci v Nafpliu. Do té doby bylo v řeckých domácnostech mnohem běžnější zdobit malou lodičku.
Řecko je námořním státem, má dlouhou námořní tradici a osvětlená loďka symbolizuje lásku a úctu k moři, stejně jako očekávání setkání s námořnickými příbuznými.
Zvyk vánočního zdobení lodiček je v mnoha oblastech k vidění i dnes. Vánoční loďka je model plachetnice s obvykle zabalenými plachtami, ozdobený svátečními světýlky, větvičkami jedle nebo borovice, cesmínou a stuhami.
Starou a velmi tradiční ozdobou je mělká dřevěná miska s kouskem drátu zavěšeným přes okraj. Na drátě je zavěšena větvička bazalky omotaná kolem dřevěného kříže. V misce se uchovává trochu vody, aby se bazalka udržela živá a čerstvá. Jednou denně se křížek a bazalka namočí do svěcené vody a pokropí se jimi každou místnost v domě.
Věří se, že to odradí kallikantzaroi neboli zlé duchy, skřítky kteří se objevují během období Vánoc. Jak kallikantzaroi vypadají? Podle pověsti páchají nejrůznější neplechu, od ničení věcí v domácnosti až po přímé napadání lidí na ulicích.
Kdo nosí dětem dárky?
Na rozdíl od většiny evropských států jsou Vánoce v Řecku bez dárků. Místo dárků se v Řecku pod stromečkem nachází betlém. Tradičně si totiž Řekové dárky nedávají na Štědrý den, ale až na Silvestra.
V Řecku nosí dárky dětem v noci mezi 31. prosincem a 1. lednem svatý Basil neboli řecky Aghios Vassilis. Svatý Basil, jehož svátek připadá právě na 1. ledna, byl středověký biskup z Cesareje, který chránil svou komunitu před různými agresory.
Mimochodem řecké děti nedostávají dárky ani od Mikuláše. Agios Nikolaos se sice v Řecku 6. prosince slaví, neboť je od nepaměti patronem a ochráncem námořníků, ale neobchází domácnosti a nerozdává dárky. Rodiny v tento den vaří kolivu, což je směs obilovin a ovoce, která je nakonec obětována, naházena do moře.
Objevte podobné tipy
Co se jí v Řecku o Vánocích?
Základem řeckého vánočního stolu je Christopsomo neboli Kristův chléb. Jedná se o sladký kulatý moučník podobný naší vánočce. Ačkoli se výzdoba liší v závislosti na regionu a je uzpůsobena tak, aby představovala život a práci domácností, každý Christopsomo má uprostřed kříž a je posypán mandlemi a ořechy, které symbolizují prosperitu. Christopsomo se jí v noci na Štědrý den.
Tradičně je hlavním pokrmem na řeckém vánočním stole pečené vepřové maso či vepřový guláš s různou zeleninou. V mnoha regionech se běžně připravují závitky ze zelných listů plněné vepřovým masem a rýží.
Nejoblíbenějšími tradičními vánočními dezerty v Řecku jsou melomakarona neboli medové sušenky a kourabiedes, máslové sušenky obalené v cukru. Hlavními ingrediencemi obou pochoutek jsou olej, med, pomeranče a ořechy. I když jsou dnes tyto medové sušenky spojovány především s obdobím Vánoc, ve starověku je Řekové jedli jako každodenní dezert.
Jak si připravit vlastní melomakaronu?
Máte rádi medové perníčky? Zkuste si letos upéct řecké vánoční cukroví melomakarona, váš domov naplní vůní pomeranče, medu, skořice a hřebíčku.
Ingredience:
- 1 kg hladké mouky
- 200 g jemné krupice
- 400 g pomerančové šťávy
- 400 g slunečnicového oleje
- 180 g olivového oleje
- 50 g moučkového cukru
- 1/2 čajové lžičky hřebíčku
- 2-3 lžičky skořice
- 1 lžička jedlé sody
- pomerančová kůra z 2 pomerančů
- med a nasekané vlašské ořechy na ozdobu
Sirup
- 800 g cukru
- 500 g vody
- 150 g medu
- 3 tyčinky skořice
- 3 hřebíčky
- 1 pomeranč
Postup:
- Nejprve si připravte sirup.
- V hrnci smíchejte vodu, cukr, tyčinky skořice, hřebíček a pomeranč rozříznutý na polovinu.
- Několik minut vařte a poté odstavte z ohně.
- Poté přidejte med, dobře promíchejte a nechte sirup zcela vychladnout.
- Předehřejte si troubu na 190 °C.
- Do mísy dejte všechny tekuté přísady na těsto a promíchejte je metličkou.
- Ve druhé míse smíchejte všechny suché přísady.
- Směs s tekutými přísadami přidejte ke směsi s pevnými přísadami a velmi jemně rukama krátce promíchejte.
- Na plechu vyloženém pečicím papírem vytvarujte melomakarony do oválného tvaru o průměru 3-4 cm, správná velikost je cca 30 g.
- Můžete použít i vykrajovátka na cukroví.
- Na závěr cukroví lehce je propíchněte vidličkou.
- Pečte 30 minut dozlatova.
- Jakmile jsou melomakarony hotové, ponořte je do studeného sirupu a nechte 10-15 sekund odstát.
- Poté je vyjměte, polijte medem a posypejte ořechy.
Jaká místa v Řecku o Vánocích navštívit?
Zatímco v létě panuje na Peloponéském poloostrově neskutečné horko, které může někdy znepříjemňovat návštěvu historických památek, Vánoce v Řecku nabízejí mnohem příznivější počasí.
- Atény – hlavní město Řecka je o Vánocích krásně vyzdobené a osvětlené. Centrem je náměstí Syntagma se zářícím vánočním stromem, vánočními trhy a mnoha dalšími akcemi, které celé město naladí na sváteční atmosféru. Probíhají zde též rozmanitá divadelní představení, hudební koncerty či charitativní bazary.
- Soluň – dalším městem, kde můžete strávit vánoční svátky, je Soluň. Nejvíce akcí se koná na náměstí Aristotelous, které je každý rok krásně vyzdobeno.
- Mykonos – Vánoce v Řecku můžete samozřejmě strávit i na některém z jeho mnoha ostrovů a ostrůvků. Na ostrově Mykonos se kromě vánoční výzdoby můžete kochat i krásnými výhledy. 27. prosince se v kostele Agios Stefanos koná slavnost, kde se schází lidé z celého ostrova.